Fotowoltaika to jedno z najpopularniejszych źródeł energii w ostatnich latach, która wiąże się z licznymi korzyściami. W ogniwach fotowoltaicznych energia słoneczna jest zmieniana na prąd stały, a następnie znajdujący się w zestawie falownik zamienia go na prąd przemienny, który trafia do gniazdek w całym domu.
Swoją popularność ten rodzaj energii zawdzięcza przede wszystkim faktowi, że słońce jest odnawialnym źródłem energii, a korzystanie z ogniw nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Co więcej – dzięki nim w gospodarstwie domowym używa się prądu, który jest produkowany na jego potrzeby, a właściciel nieruchomości jest niezależny od konwencjonalnych dostawców energii i nie musi się przejmować podwyżkami za energię. Czy fotowoltaika jest opłacalną inwestycją? Odpowiedź jest twierdząca, a dowody na to coraz wyraźniejsze. Jeszcze kilka dekad temu ogniwa fotowoltaiczne i ich montaż był droższe o niemal 100 procent.
W dzisiejszych czasach ich cena spada z roku na rok, a ponadto państwo wprowadza liczne programy, dzięki którym modernizacja budynków mieszkalnych jest finansowana lub współfinansowana. Wprost proporcjonalnie rośnie cena za energię elektryczną, a prognozy na dalszą przyszłość nie są zbyt dobre. Samo zjawisko fotowoltaiki pozwala na produkowanie prądu na własny użytek, do czego potrzebny jest tylko dostęp do promieni słonecznych, a to możliwe w każdym miejscu na świecie. Nadprodukcje energii trafiają do sieci elektrycznej, ale można z nich korzystać w chłodniejsze i krótsze dni, otrzymując około 80 procent wyprodukowanej dodatkowo energii.
Samo korzystanie z fotowolatiki jest więc darmowe, a najwięcej pieniędzy wydaje się na instalację. Jest to jednak średnioterminowa inwestycja, która w większości przypadków zwraca się przed upływem dekady. Ocena fachowca pozwoli wybrać między panelami monokrystalicznymi i polikrystalicznymi, a także oszacować ilość potrzebną w danym gospodarstwie. Finalna cena zależy od zapotrzebowania na energię i cennika konkretnej firmy, ale na ogół waha się między 15 a 25 tysiącami złotych. Jeśli w danym gospodarstwie miesięczne rachunki za prąd wynosily do tej pory kilkaset złotych, łatwo obliczyć, że spora część tej kwoty zwróci się już w ciągu roku.